top of page

Provensálsky štýl podlahy

Keď niekomu poviete, že by ste chceli mať Váš nový domov v provensálskom štýle, každý vie o čom hovoríte. Viete ako tento štýl vznikol a čo je pre toto obdobie interiérového dizajnu typické?

 

Provensálsky štýl v bývaní býva v znamení ľahko elegantonom vidiecky poznačenom francúzsku. Oblasť Provence na juhu francúzska silno ovplivňuje stredozemné more, rozšírené pestovanie ľevandule a neodmysliteľná spojitosť s prírodou. Okolo roku 1810 sa začal formovať štýl bývania, ktorý vychádzal z palácov a zámkov vyššej triedy a francúzskej šľachty. Bežný ľudia si chceli podvedome vytvoriť podobnú atmosféru ako na zámkoch. Preto si začali zhotovovať svojpomocne svietniky, stolíky, stoličky, dvere.... ktoré vzhľadom pripomínali prepracované a náročne dekórované kusy nábytku z vyšších kruhov avšak nie v takej kvalite. Bežným domácim používaním sa tieto predmety často ničili, odierali a vyšúchali exponované miesta. Tento nábytok bol v prvom rade úžitkový, nie dekoračny.

Takto ,,zničený,, nábytok a podlahu si ľudia postupne obľúbili pretože tvorili charakter útulného domva. Pre tento kraj sú typické zemité farby ako béžová, slonová kosť, blankitná modrá, fialová, zelená, šedá a pod.. Drevený nabytok a drevená podlaha býva často krát vyblednutá od slnka a zoxidovaná na morskom vzduchu. Tieto faktory robia z drevených prvkov zaujímavé úkazy interiérového dizajnu. Pre podlahy sa najčastejšie používa dub ktorý je v stredozemnej oblasti veľmi obľúbený.

Veľmi vkusné prevedenie laminátovej podlahy má v ponuke zhodou okolností francúzska značka Alsafloor v kolekcií 12mm podlahy Solid Plus. Zaujímavá štruktúra povrchu len dotvára dojem reálnej podlahy. Podlaha tvorí najväčšiu časť interiéru preto nenechajte jej výber na náhodu. Nechajte si poradiť, pozrite si fotografie interiérov zo štýlu ktorý sa Vám páči.

bottom of page